Ekologická koupací jezírka a biobazény

V současné době čím dál víc lidí vyžaduje spojení estetických, funkčních a užitkových parametrů vodních ploch v zahradách. Pro tento účel se staví tzv. ekologická koupací jezírka nebo biobazény složené z hlubší koupací a mělčí čistící zóny, která je osázena vodními rostlinami.

Mezi hlavní výhody, oproti chemicky ošetřovaným bazénům, patří vyšší estetická hodnota, nižší provozní náklady, ale především požitek z koupání ve zdravé vodě bez agresivních čistících látek. Správně založené koupací jezírko Vám bude za minimální údržby sloužit mnoho let.

Poradíme Vám s výběrem koupacího jezírka nebo biobazénu, zpracujeme projekt i cenovou nabídku, zajistíme realizaci stavby a také Vám poradíme s udržovací péčí.

Privátní koupací jezírka a biobazény dělíme podle typů:

  • typ I, II, a III - Koupací jezírko

Je uměle založená nádrž se stojatou vodou (imituje tůň, rybník) s doporučeným limitovaným obsahem fosforu, bez přítoku a odtoku. Čištění vody zajišťuje převážně zooplankton a ukládání živin v sedimentech ve všech částech.

  • typ IV a V - Biobazén

Je uměle založená nádrž s cirkulující vodou (imituje horský potok) s doporučeným limitovaným obsahem fosforu, bez přítoku a odtoku. Čištění vody zajišťuje převážně nárůst biofilmu na substrátu vystavenému rychlému proudění ve vlastních biofiltrech.

Čištění stojatých vod sedimentací nelze kombinovat s čistícími technologiemi, které využívají čerpadla, filtry atd. Pokud ve vodách se sedimentací probíhá cirkulace vody přes štěrkové vrstvy, vznikají ve zvýšeném množství řasy a biofilm. Sedimentace a filtrační technika se tedy vzájemně vylučují. Vzhledem k neslučitelnosti těchto technik je v praxi nutné rozlišovat mezi koupacími jezírky a biobazény.

Zaujaly Vás naše realizace? Vyplňte nám tento dotazník a my Vám připravíme vhodnou nabídku. Vyplněný dotazník i se všemi dostupnými podklady zašlete, prosím, na adresu: gabriel@gabriel.cz