Záhony pro Star Wars
Všichni je milují – každý z jiného důvodu. Jsou tak přirozené a stylově rozčepýřené, že nadchnou každého hipstera, a jejich polopouštní outfit zase zapadá do vkusu dětí, odchovaných sérií Star Wars. Celá rodina se tedy shodne, že tohle na zahradě prostě musí mít.
Štěrkové záhony
Jako většina nových trendů v zahradničení má i tento původ na Britských ostrovech. Takzvané „Gravel gardens“ jsou tam velmi rozšířené a dělí se do několika typů. Jeden z nich, trvalkový štěrkový, jsme založili přímo před sídlem firmy. Pro pořádek…spíše se cítíme být odchovanci Star Wars než hipstery.
Pojďme se ale vrátit k naší rodince, která už čile googlí, jak na to. Zásadní je volba místa. Pro suchý záhon si určitě nevybírejte místo na tmavém, vlhkém dvorku. Příroda je sice všemocná, ale je dobré jí občas vyjít vstříc. Takže hledejme suché, slunečné místo. Je na něm dlažba? Pryč s ní! Neúrodnou zem vyměnit za kvalitní substrát do hloubky alespoň 30 cm, terén pod ní rozrušit tak, aby nevznikla vana, ve které se hromadí voda. Až to celé vykopete, rozrušíte a převrstvíte, povrch nového substrátu by měl být 5 cm pod úrovní okolního terénu, aby se nám tam vešla ještě vrstva štěrku (kvůli ní to přece celé děláme). Kolem téhle parády by měl být obrubník, ocelová lišta, nebo parta rytířů Jedy, kteří ji budou oddělovat od okolní dlažby/trávníku/bojovníků impéria.
Na netu všude píší o geotextilii, ale nedělejte to. Vám se taky pod rouškou moc dobře nežije, a rostliny jsou na tom úplně stejně. Nechte je růst. Trocha plevele vás nezabije. Když dobře vyberete druhy, brzy se zapojí a plevel už nebude mít šanci. Takže žádná geoška!
Výběr rostlin a materiálu
Teď přichází zásadní okamžik – výběr rostlin. Planety Tatooine ani Naboo žádný atlas místních květin nikdy nevydaly, takže nám nezbyde než se spokojit s druhy, dostupnými na planetě Earth. Musí být dostatečně velké, průbojné, houževnaté, vydržet sucho a vůbec „ať je síla provází“.
Tady máme pár favoritů – z armády trvalek je to královna konce léta Gaura lindheimeri, v kultivaru ´Geyser White´. Její ladné bílé stvoly dole jako koberec obklopuje Nepeta x faassenii ´Kit cat´ (není to překlep, opravdu tam jsou tři zdvojená písmena!) a Geranium sylvaticum ´Mayflower´. Stabilitu této jednotky zajišťují tuhé stonky s tučnými listy a růžovými květy bojovníka proti suchu jménem Sedum telephium. Modrá kopí vystrkuje Veronica longifolia ´First Memory´ a nachově září hvězdy třapatek a Aster (Rudbeckia fulgida ´Goldsturm´, Aster dumosus ´Kassel´). Do této jednotky navíc přijali bojovníka z úplně jiné skupiny, který ale úspěšně ovládl bitevní pole a svými skoro dvoumetrovými stonky s fialovými květy vévodí celému záhonu. Jde o letničku Verbena bonariensis.
Barev už by bylo dost, ale teď to chce dodat trochu toho pouštního šarmu. Nic nefunguje lépe než žluté laty Calamagrostis x acutiflora ´Karl Foerster´. Jsou vzpřímené, zlatavě žluté a dávají jasně najevo, že tady nikdo s deštěm nepočítá. Trochu níž podobnou zprávu signalizují štětky Pennisetum alopecuroides a Sesleria autumnalis.
V předních liniích se drží jednotky chemické ochrany, které svou vůní zaženou nepřátele Republiky daleko na ústup. Určitě je znáte – Lavandula angustifolia ´Hidcote´a Salvia nemorosa ´Amethyst´. Navíc je zezadu jistí Yucca filamentosa, a s tou si to nikdo nechce rozházet.
Rostliny už máme, ale co s nimi? Jistě že do země, ale pod každou dejte tabletu zásobního hnojiva. Ať má před plevelem náskok. Teď už by se to skoro mohlo zasypat štěrkem, ale ještě počkat. Myslíme totiž na budoucnost. Na jaře, když ještě trvalky i trávy spí, probouzí se vojsko v záloze, které je nenápadně už od podzimu schované v zemi. Postupně se z pouštní krajiny štěrkového záhonu derou na světlo ladoňky a okrasné česneky, listy tulipánů, narcisů a hyacintů.
Tak, a teď už konečně ten štěrk. Jaký? Záleží na vaší filozofii. Jste odpovědný ekolog nakupující potraviny od místních malopěstitelů? Pak jeďte do nejbližšího lomu nebo pískovny a vyberte si nějakou pěknou frakci tříděného a promývaného štěrku, oblázků nebo kačírku. Pokud jste digitální nomád, kupujete online i rohlíky a místní zdroje vás moc neberou, máte na výběr geologický materiál celého světa. Pak už jen záleží na vaší ochotě platit za dopravu. Ale záhon se štěrkem z Death Valley zase nikdo nemá…